انجمن رباتیک پارسه شیراز

آموزش رباتیک به صورت ساده

آسیمو پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان

آسیمو پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان با ۲۶ درجه ازادی و ۲۶ موتور سرو و ۱۲۲ سانت قد و ۵۲ کیلوگرم وزن قادر به راه رفتن است

می تواند از پله ها بالا رود حرف بزند بچرخد و صدها کار دیگر که الگوی بسیار خوبیست برای هر کس که بخواهد ربات انسان نمایی بسازد . در این مقاله مشخصات ان را با تصاویر کاملا مورد بررسی قرار می دهیم . این مقاله جالب و دیدنی را بخوانید تا بیشتر بدانید.

در پایان نیز فایل pdf  آن برای دانلود قرار داده می شود .

 

 

 

 

 

 

آیا می خواهید یک ربات شام شما را بپزد ، تکالیف شما را انجام بدهد ، خانه شما را تمیز کند ،به سوپرمارکت برود؟ ربات ها قبلا کارهای زیادی را انجام داده اند که انسانها نمی خواستند انجام بدهند . یا نمی توانند انجام بدهند  یا به خوبی یک ربات نمی توانند انجام بدهند . در کارخانه ها ی سراسر جهان بازوهای رباتی کار مونتاژ خودروها را انجام می دهند ، به طور دقیق شکلات ها را در جعبه اشان قرار می دهند .و انواع کارهای کسالت آور دیگر را انجام می دهند. حتی یک سری رباتها وجود دارند که در فروشگاه ها کف آنجا را جارو می کنند .

خیلی از ما ها در سنین رشد رباتهایی را در فیلمهای تلویزیون مشاهده کرده ایم ،مانند ربات C3PO در فیلم جنگ ستارگان . رباتهایی که امروزه خلق می شوند کاملا در سطح رباتهایی مانند جنگ ستارگان نیستند . اما پیشرفتهای شگفت انگیزی در تکنولوژیشان بوجود آمده است . مهندسین شرکت هوندا بیش از هفده سال است که مشغول ساخت ربات آسیمو هستند . در این مقاله ما در می یابیم که چه چیزی آسیمو را پیشرفته ترین ربات انسانما در تاریخ ما گردانیده است .

آسیمو چیست؟

آسیمو، بر پایه گامی پیشرفته در توانایی نویی درحرکت بوسیله شرکت هوندا (Honda) توسعه داده شد . و پیشرفته ترین ربات انسان نمای در جهان است . بر اساس سایت رسمی آسیمو ، آسیمو  تنها ربات انسان نما در کل جهان است که می تواند مستقلا بدون کمک انسان راه برود و از پله ها بالا برود . این در حالیست که چندین ربات انسان نما وجود دارد که می توانند راه بروند  ولی نه مانند آسیمو که قدمهای واقعی و روان  بر می دارد.

به علاوه  توانایی آسیمو در راه رفتن شبیه ما انجام می شود ، او می تواند همچنین برخی فرمانهای گفتاری را بفهمد (فعلا فقط به زبان ژاپنی) و صورت ها را شناسایی کند .

آسیمو  دارای بازو و دست است  و کارهایی را با آن می تواند انجام بدهد مانند روشن کردن سوئیچ چراغ ،بازکردن در،حمل اشیا ، و گذاشتن کارت.

سیستم بینایی هوندا برای ربات آسیمو

به جای ساختن یک ربات که یک اسباب بازی دیگر باشد ، هوندا می خواهد یک رباتی بسازد که به مردم کمک کند . یک ربات برای کمک در خانه ، کمک به سالمندان ، یا کمک به هر کس که محدود به ویلچر است است یا  در رختخواب است.آسیمو چهار فوت(2/1 متر) قد دارد  که دقیقا اندازه ارتفاع فردیست که روی مبل نشسته و به چشمان او نگاه می کند .این به آسیمو اجازه می دهد تا کارهایی را که برای آن ساخته شده انجام بدهد بدون اینکه تهدیدی برای کسی باشد .آسیمو  شبیه بچه ایست که لباس فضانوردی را پوشیده و یک ظاهر مهربانی دارد . و سایزش ترسناک نیست و به خوبی کار می کند در جهتی که شرکت هوندا هنگام ساخت آن در سر داشت.

آسیمو همچنین می تواند کارهایی که برای انسان خیلی خطرناک است را هم انجام دهد . شبیه رفتن به مناطق خطرناک ،خنثی کردن بمب یا آتش نشانی

آسیمو شبیه انسان حرکت می کند

محققین هوندا با مطالعه روی پای حشرات و پستانداران آغاز کردند.و حرکت یک کوهنورد با پاهای مصنوعی تا فیزیولوژی و هر آن چیزی را که هنگام راه رفتن ما اتفاق می افتد بهتر درک کردند.خصوصا در مفاصل، برای مثال ،این حقیقت خیلی برای مکانیزم راه رفتن آسیمو  مهم بود که که ما وزنمان را یا اصطلاحا مرکز ثقل بدنمان  با استفاده از بدنمان و خصوصا بازوهایمان به منظور تعادل روی پاها عوض می کنیم و این حقیت که ما یک انگشتانی داریم  که به  بالانس و تعادل ما را کمک می کند . آسیمو عملا یک برآمدگی نرم در پاهایش دارد که همان نقشی را باز می کند که انگشتان ما در هنگام راه رفتن ایفا می کنند.این ماده نرم همچنین یک جاذب ضربه برای مفاصل نیز می باشد . همونطور که بافت بدن ما موقع راه رفتن چنین می کنند .

آسیمو داری لگن ، زانو و  مفاصل پا است . رباتها دارای مفاصلی هستند که محققین به عنوان درجه آزادی می شناسند . یک درجه آزادی اجازه حرکت به چپ و راست یا بالا و پایین را می دهد . آسیمو 26 درجه آزادی دارد که در نقاط مختلف بدنش پخش شده تا اجازه بدهد که ربات حرکت کند .  دو درجه آزادی در گردن آسیمو وجود دارد . شش درجه در هر دستش و شش درجه در هر پایش . تعداد درجات آزادی لازم برای پاهای آسیمو  را از روی مفاصل پای انسان هنگامی که در سطح صاف راه می رود یا روی پله ها اندازه گیری شده است .

آسیمو همچنین دارای یک سنسور سرعت و سنسور ژیروسکوپ در بدنش هست .آنها کارهای زیر را انجام می دهند :

1-     حس کردن موقعیت بدن آسیمو و سرعتش وقتی در حال حرکت است .

2-     تنظیم تعادل برای کامپیوتر مرکزیش

این سنسورها  شبیه گوش داخلی ما عمل می کنند ،دخالت در حفظ بالانس و جهت گیری. برای کامل کردن کار ماهیچه ها و پوست، حس کردن قدرت ماهیچه ها  ، فشار و زاویه مفاصل انجام می شود . آسیمو دارای دو سنسور  مفاصل زاویه ای است و شش سنسور نیروهای محوری .

 

آسیمو شبیه یک انسان راه  می رود

اگر شما درباره رباتها چیز زیادی ندانید ، شما ممکن نیست کاملا درک کنید این گام برجسته و افسانه ای را که آسیمو چنان راه می رود که ما راه می رویم .مهمترین قسمت راه رفتن آسیمو توانایی چرخیدن و دور زدن ان می باشد به جای اینکه بایستد و و دور بزند و سپس حرکت کند و دوباره بایستد و کمی دور بزند و دوباره درجهت جدید حرکت کند ،آسیمو تکیه می کند بر پایش به نرمی می چرخد شبیه انسان .آسیمو همچنان می تواند گامهایش را خودش تنظیم کند .

به منظور جلوگیری از تلو تلو خوردن ، مهندسین آسیمو باید راهی برای کار با نیروی اینرسی که هنگام راه رفتن بوجود می آید ، پیدا می کردند .برای مثال ،گرانش زمین یک نیروی ایجاد می کند که باعث سرعت گرفت شما هنگام قدم زدن می شود . این دو نیرو نیروی اینرسی کلی نامیده می شوند . همچنین نیرویی هنگامی که پاهایتان با زمین در تماس است بوجود می آید که نیروی عکس العمل سطح نامیده می شود .

این نیروها باید با همدیگر بالانس شوند  و طرز قرار گرفتن ما این کار را انجام می دهد . که این نقطه مومنتم صفر نامیده می شود (مومنتم یا اندازه حرکت) اصطلاحا ZERO MOMENT POINT (zmp ) برای کنترل طرز قرار گرفتن آسیمو ، مهندسین روی این سه منطقه کنترلی کار کردند.

کنترل عکس العمل سطح یعنی کف پا بچسبد به سطح .

هدف از کنترل نقطه مومنتم صفر یا ZMP این است که هنگامی که آسیمو نمی تواند محکم بایستد و بدنش شروع به افتاده رو به جلو می کند .این کنترل موقعیت ربات  را با حرکت دادن قسمت بالای بدنش در خلاف جهت حفظ کند .همزمان سرعتش مانند وزنه تعادلی باشد .

هنگامی که کنترل نقطه مومنتم صفر فعال است محل قرارگیری پاها لگد زدن را کنترل می کند. طوریکه طول گام ها تنظیم می شود تا رابطه ی درست میان موقعیت و سرعت جسم و طول گام ها برقرار باشد .

حرکت آسیمو، حرکتی نرم و صاف

آسیمو می تواند حرکت افتادن را حس کند و نسبت به آن سریعا عکس العمل نشان دهد، اما مهندسین آسیمو  بیشتر از این انتظار داشتن . آنها می خواهند تا ربات گام های نرم و صافی داشته باشد نه مانند آنچه سایر رباتها نمی توانند انجام بدهند .یعنی چرخیدن بدون توقف.

موقعی که ما حول یک گوشه می چرخیم ، ما مرکز گرانشمان را به سمت دوران تغییر می دهیم.آسیمو از یک تکنولوژی به نام کنترل حرکت پیش بینی شده استفاده می کند .همچنین به نام تکنولوژی راه رفتن هوشمند هوندا هم موسوم است .برای دست یافتن به چنین چیزی، آسیمو پیش بینی می کند که چقدر باید مرکز گرانشش را به سمت دوران جا به جا کند و چه مدت این جا به جایی باید حفظ شود .زیرا این تکنولوژی در زمان واقعی کار میکند و به صورت آنی ،آسیمو این کارها را بدون توقف میان گامهایش انجام می دهد.در صورتیکه سایر رباتها توقف می کنند .

به طور اساسی ،در هر گام آسیمو ،باید اینرسی معین شود و سپس برای گام بعدی پیش بینی شود که چقدر وزن باید جا به جا شود به منظور راه رفتن و چرخیدن یکنواخت .که این کار عواملی را که در زیر می آید را تنظیم می کند

طول گام های آسیمو

موقعیت بدنش

سرعتش

جهتی که ربات به سمت آن راه می رود .

حالا درباره استعداد دیگری آسیمو صحبت می کنیم ، یعنی شناسایی تصاویر

بینایی آسیمو

در رباتیک ،بینایی یعنی گرفتن عکس وتفسیر آن بر اساس الگوی برنامه ریزی شده. در محیط کارخانه ،جایی که بازوهایی رباتی خودروها را می سازند ، شما  درباره یک تراشه نیه رسانا در یک محیط کنترل شده بحث می کنید .نور همواره یکسان است ،زاویه همیشه یکسان است و چیزهای محدودی برای دیدن وجود دارند .ولی در واقعیت و محیط ساختار نیافته ،چیزهایی که باید دیده شوند و درک شوند بسیار هستند .

یک ربات انسان نما ، که باید در یک خانه یا ساختمان یا محیط بیرونی ناوبری یا رهیابی شود ،هنگام انجام کارها باید قاد به حس کردن چیزهای زیادی باشد . او باید سایه ها را و زوایای مختلف و حرکت ها را ببیند ، و باید فهیم باشد . برای مثال ، خود را به سمت یک محیط ناشناخته حرکت دهد ، یک ربات مجبور است اشیا را در زمان آنی کشف و شناسایی کند .و مشخصات لازم را برای آنها برگزیند مانند رنگ ، شکل و لبه برای مقایسه با اشیای که در بانک اطلاعاتیش نهفته است . می تواند هزاران شی در حافظه ربات وجود داشته باشد .

سیستم بینایی آسیمو شامل یک دوربین ویدیویی اصلی برای چشمهایش است که در سراو تعبیه شده .آسیمو از یک الگوریتم بینایی تناسبی  استفاده می کند .که به او اجازه می دهد تا ببیند ، شناسایی کند و پرهیزکند از رفتن به سمت اشیا حتی اگر جهتهایشان و نورشان مشابه انچیزی که در حافظه اش هست ،نباشند، این دوربین ها می توانند چندین شی را کشف کنند ،و صورت هایی برنامه ریزی شده را شناسایی کنند ، و حتی حرکت دستها را تفسیر کنند . برای مثال ، موقعی که شما دستتان را برای آسیمو بالا می برید و نگه می دارید ، آسیمو می ایستد .مشخصه شناسایی ظاهرها ،به آسیمو امکان می دهد تا با انسانهایآشنا احوالپرسی کند .

کنترل کردن آسیمو

آسیمو یک ربات خودگردان یا خودمختار (Autonomous)نیست .او نمی تواند وارد یک اتاق شود و تصمیمات لازم را درباره هدایت خودش بگیرد .آسیمو یا باید برنامه ریزی شده باشد برای انجام کار خاصی در یک محیط خاص و یا اینکه به صورت دستی بوسیله انسان کنترل شود .

کوله پشتی آسیمو کامپیوترش راحمل میکند . که حرکات آسیمو را کنترل میکند . آسیمو به سه روش قابل کنترل است .

1-     کامپیوتر شخصی

2-     کنترل بدون سیم از راه دور ،شبیه یک دسته بازی

3-     از طریق فرمانهای صوتی

از تکنولوژی 802 wireless  استفاده میکند و با یک لب تاب یا کامپیوتر میزی ، شما می توانید آسیمو را کنترل کنیدو به خوبی ببینید آنچه را آسیمو می بیند .آسیمو همچنین می تواند از رابط های کامپیوتری نیز استفاده کند  برای دسترسی به اینترنت و اصلاح کردن اطلاعاتش ، شبیه گزارش هواشناسی و اخبار .

دسته بدون سیم کنترلی  آسیمو ، او را به هر طرفی که شما برانید هدایت می کند .مانند یک ماشیم کنترل از راه دور .

شما می توانید او را به سمت های جلو ، عقب ، کنار و قطری  برانید و یا درجا بچرخد  یا حول گوشه ای دور بزند . این کنترل یک کنترل پیشرفته است یعنی آسیمو خودش قدمهایش را تنظیم می کند .اگر شما او را به جلو هدایت کنید و او با یک مانع یا شیبی مواجه شود ،آسیمو به طور خودکار گامهایش را تنظیم می کند برای تطبیق یافتن با عوارض زمین .

همچنین یک سری اشاره های برنامه ریزی شده وجود دارد که شما می توانید با استفاده از دکمه ها آنها را برای کنترل انتخاب کنید. شبیه بای بای کردن ، چنگ زدن و واکنش نشان دادن به چیزهای دیگر.توانایی آسیمو برای درک فرمانهای صوتی یک کنترل جدید . اضافی دیگر برای آن است. بانک اطلاعاتی آن شامل 30 فرمان صوتی متفاوت است که حرکات مشخصی را در آسیمو فعال می کنند . علاوه بر این آسیمو می تواند به شما به صورت شفاهی هم جواب بدهد . که به آسیمو اجازه می دهد تا به عنوان یک مسئول پذیرش کار کند، یا با بازدیدکنندگان احوال پرسی کند و به سوالات انها پاسخ دهد .

 

قدرت آسیمو

شبیه بسیاری از تکنولوژیها در زمینه رباتیک ، آسیمو بوسیله سرو موتورها قدرت یافته است . این موتورها کوچکند ولی قدرتمند هستند با یک محور دوارنی که می تواند یک عضو بدن را حرکت دهد یا یک یک زاویه خاص را پوشش دهد متسقیما بوسیله  کنترلگرش.یکی از موتورها  در زاویه مناسب حرکت داده می شود ، و وقتی حرکت تمام شد ،خودش یاد میگیرد که این حرکت را مجددا تکرار کند .برای مثال ،یک سرو ممکن است یک مفصل دست ربات را کنترل کند و در زاویه درست نگه دارد تا  اینکه دوباره نیاز به حرکتش باشد . سروها از سنسور کنترل موقعیت استفاده می کنند یا دکدرهای دیجیتالی برای اینکه مطمئنا شوند محور موتور در موقعیت درست قرار گرفته اند .آنها معمولا از یک قدرت متناسب برای یک بار مکانیکی استفاده می کنند .یعنی انرژی زیادی استفاده نمی کنند.

آسیمو دارای 26 سرو موتور در بدنش است که بازوها ،دستها ،زانوهاو پاهایش را حرکت می دهند و سایر قسمتهای متحرک را .

باطری ها  لازم

آسیمو  از یک باطری قابل شارژ 40 ولت نیکلی استفاده می کند که برای 30 دقیقه در هر بار شارژ قابل استفاده است .باطریها در قسمت میانی آسیمو ذخیره شده اند .جایی که وزنش کمک میکند به تعادلش.باطریهای آسیمو چهار ساعت  برای شارژ کامل وقت می گیرند.بنابراین  وجود یک باطری دوم یا سوم  برای کارهای طولانی ضروریست.

جفت های آسیمو

علاوه بر آسیمو ، برخی رباتهای پیشرفته انسان نمای دیگری نیز وجود دارند که کارهای زیادی شبیه آسیمو انجام می دهند بجز چرخش نرم و یکنواخت.تفاوت بیشتر انها در این است که سایز کوچیکی دارند و برای سرگرمی استفاده می شوند. بزرگترین رقیب های آسیمو در سطح تکنولوژی به نظز می رسد این رباتها باشند:

1-  SONY's  QRIO robot

2- Fujitsu's  HOAP-1 robot

3- Dr. Robot

که انها کارهای دیگری نظیری کار در بیمارستان ،آسانسورها و راهروها را نیز انجام می دهند وهمچنین روی چرخ هم حرکت می کنند.

 

داستان زندگی آسیمو

هوندا شروع به توسعه آسیمو ،ربات کمک رسان انسان نمایش در سال 1986 کرد، مهندسین آسیمو می دانستند که ربات باید قادر باشد تا به آسانی رهیابی کند در خانه یا ساختمان .و بنابراین تکنولوژی راه رفتنش باید کامل باشد .اولین تلاش انها  به طور ساده جعبه های پا داری بود .که مکانیزم راه رفتنشان بسیار پیشرفته بود .سپس دستها وسرانجام سر اضافه شد .

 

سیر زمانی آسیمو

1986 قدم زدن استاتیکی

اولین ربات ساخته شده توسط هوندا E0 نام داشت . که خیلی آهسته قدم می زد. هر قدمش 20 ثانیه طول می کشید تا کامل شود .به خاطر اینکه E0 اصطلاحا درجا قدم می زد .یا قدم زدن استاتیکی . در این نوع راه رفتن بعد از اینکه ربات یکی از پاهایش را به جلو حرکت داد منتظر می ماند تا وزنش روی این پا قرار بگیرد و سپس پای دیگر را بلند می کند و به جلو می راند . انسان اینطور قدم نمی زند ،بنابراین تحقیق ادامه یافت.

1987- راه رفتن دینامیکی

حالا مهندسین توسعه داده بودند یک راهی را برای قدم زدن دینامیکی که خیلی شبیه راه رفتن انسان است . با این تکنولوژی راه رفتن ، ربات که اکنون مدل اولیه E1 نام گرفته بود و بعدها E2و E3  . روی قدم بعدیش تکیه می کرد و وزنش را جا به جا می کرد و روی پای دیگر راه می رفت .

1991 راه رفتن شبیه یک حرفه ای

در مدلهای E4و     E5  وE6 . مهندسین هوندا مکانیزم راه رفتن را به جایی رساندند که به آسانی می توانست قدم بزند روی یک سطح شیب دار یا از پله ها بالا رود . و حتی روی عوارض ناشناخته زمین.

زیرا راه رفتن دقیق مانند انسان نیازمند استفاده از جسم و دستها و سر هست ، مهندسین باید به سمت گام بعدی حرکت کنند .

1993- یک ربات خیلی شبیه انسان

با یک بدن و دست و سر نسل جدید مدل به نام P1 و P2و p3  خیلی شبیه به انسان عرضه شد .مثلا P1 بلندی 188 سانتی متر و وزن 175 کیلوگرم داشت .P2 قدش  کمتر بود ولی خیلی سنگین تر بود 210 کیلوگرم . خیلی کارهای مثل گرفتن و راه رفتن روی شیب و حتی حفظ تعادل هنگامی که حلش بدهید را هم انجام می داد .سرانجام p3 خیلی راحت تر و کمتر ترساننده ساخته شد . 157 سانتی متر قد و 130کیلوگرم وزن. و سریعتر می توانست راه برود و پردازشگرش هم سریعتر بود .

1997- آسیموی که ما می شناسیم .

سیستم راه رفتنش خیلی بیشتر بهبود یافته بود ، اجازه می داد به آسیمو تا به آسانی در هر محیطی قدم بزند.مفصل لگن پیشرفته اش امکان چرخش صاف و نرم را به او می داد . چیزی که سایر رباتها مشکل دارند .

در فکر اینکه آسیمو چگونه مورد استفاده قرار گیرد . تصمیم گرفته شد تا قد آسیمو به 122 سانتی متر کاهش یابد . تا کسی ازش نترسد و به اندازه کسی باشد که روی صندلی نشسته و به چشمهایش نگاه می کند . این قد مناسب برای کار با کامپیوتر و میز هم هست . و دسترسی به سویچ چراغ و باز کردن در.آسیمو خیلی قویست اما وزنش به دلیل استفاده از آلیاژ منیزم فقط 53 کیلوگرم است .  تکنولوژی موسوم به کنترل حرکت پیش بینی شده به آسیمو این امکان را می دهد تا حرکت بعدیش را اتوماتیک پیش بینی کند و وزنش را در جهت چرخش شیفت دهد . به منظور سریع راه رفتن یا کند راه رفتن گام های بلند آسیمو  نیزدر زمان واقع قابل تنظیم هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:52  توسط سید محمد علی حسینی  | 

درباره ربات های انسان نما

 


روبات هيومنويد به چه روباتي گفته مي شود؟

روبات هيومنويد2‌ ‌يا انسان نما همان طور كه از اسمش پيداست به روبات خودكاري گفته مي شود كه ظاهري شبيه انسان داشته باشد. يعني داراي سر، دو بازو و دو پا باشد. البته ممكن است برخي از آنها داراي صورت، چشم و دهان، انگشتان و ساير اعضاي مشابه انسان نيز باشند. اين روبات داراي سنسورها و الگوريتم‌هاي پيچيده اي است كه باعث مي شود روبات بتواند غير از تقليد ظاهري از انسان، توانائي هايي مثل ديدن، شنيدن، يادگيري از محيط و همچنين ديگر توانايي هاي ذهني انسان را نيز تقليد كند.

چه چيزي روبات انسان نما را از ديگر روبات ها متمايز مي كند؟

يكي از ويژگي هاي مهم روبات انسان نما راه رفتن روي دو پا است. حفظ تعادل روبات روي دو پا، كار سختي است كه باعث مي شود تا كنترل روبات نسبت به روباتي كه روي دو چرخ حركت مي كند، بسيار مشكل شود. از طرفي، حركت بر روي دوپا قابليت هاي زيادي نظير بالا رفتن از پله ها و حركت در محيط هايي كه مخصوص آدمي ساخته شده اند را به روبات مي‌دهد كه در روبات‌هاي ديگر، مثلا روبات هاي چرخدار، وجود ندارد. ‌ ‌

راه رفتن روبات چقدر سخت است؟

مي‌توانم بگويم كه مجبور كردن روبات به راه‌رفتن كار بسيار سختي است. اين مساله هم از نظر استاتيكي و هم از نظر ديناميكي كار مشكلي است. يعني روبات بايد هم بتواند سرپا بايستد بدون اين كه تعادلش به هم بخورد و هم اين كه هنگام راه رفتن تعادلش به هم نخورد.

اهميت روبات هاي انسان نما در چيست؟

به نظر مي رسد كه جامعه آينده، يعني 20-30 سال ديگر، تاثير زيادي از چنين روبات‌هايي بپذيرد و نقش مهمي در بخش هاي مختلف جامعه به اين روبات ها داده شود.

از طرف ديگر ساختن روباتي كه شبيه به انسان باشد، براي محققين بسيار جالب بوده و به علت اين كه براي ساختن يك روبات انسان نما مجبور به استفاده از علوم مختلفي نظير مكانيك، الكترونيك، برنامه نويسي هوشمند، ارتباط انسان و ماشين،  زبان شناسي و غيره است چنين مساله اي ذاتا يك مساله سخت به شمار مي رود و تلاش زيادي براي حل كردن آن نيز انجام مي شود.

تحقيقات در اين زمينه از كي شروع شده است؟

تحقيقات در اين زمينه هم در صنعت و هم در دانشگاه‌ها انجام مي شود. ژاپني‌ها در دهه 70 ميلادي اولين روبات هاي انسان نما را ساختند كه مي توانست به زبان ژاپني مكالمه كند و برخي حالت هاي چهره انسان را تقليد كند. در دهه 80 اولين روبات هايي كه روي دو پا راه مي رفتند، معرفي شدند و در اواخر دهه 90 شركت هوندا با معرفي روبات هاي دوپاي خود انقلابي در زمينه روبات هاي انسان نما به وجود آورد كه باعث شد در ده سال گذشته اين رشته از تحقيقات به سرعت در تمامي جهان گسترش يايد.
با پيشرفت صنايع مختلفي همچون ساخت موتورهاي كوچك و قوي و در عين حال كم مصرف، ساخت پردازنده هاي قوي و كوچك، باتري‌هاي با دوام، سنسورهاي كوچك و حساس، و به وجود آمدن شبيه سازي هاي كامپيوتري، بسياري از جنبه‌هاي مشكل ساخت روبات انسان نما برطرف شده و اكنون مي‌توان با كمتر از 1000 دلار روبات آماده اي خريد كه قادر به راه رفتن روي دو پا باشد.

ارتباط انسان و روبات انسان نما چگونه است؟

اين زمينه نيز از بحث هاي تحقيقاتي مهمي است كه امروزه در دانشگاه هاي مطرح جهان در حال انجام است. معمولا يك روبات انسان نما به سنسورها و پردازشگرهاي پيچيده اي مجهز است كه از آنها براي درك محيط اطرافش استفاده مي‌كند. مثلا با استفاده از يك يا دو دوربين و الگوريتم‌هاي پردازشي هوشمندانه مي تواند انسان‌ها و يا اشخاص را در محيط تشخيص دهد. به سمت اشيا تشخيص داده شده حركت كرده و آنها را با دست گرفته و جابه جا كند و يا اين كه انسان ها را در محيط دنبال كند. همچنين با در اختيار داشتن سيستم‌هاي شناسايي صوت و پردازش گفتار پيشرفته مي تواند با انسان ها گفتگو كند، نسبت به داده ها شناخت داشته باشد و به طور احساسي بسته به موضوع پاسخ مناسب را بدهد. ‌ ‌

چندي پيش در اخبار شاهد معرفي نخستين روبات انسان نماي ايران در جشنواره خلاقيت و نوآوري در عرصه صنعت و معدن بوديم، اين روبات چه ويژگي‌هايي دارد؟

متاسفانه رسانه ها در انعكاس اين خبر تعجيل كرده و بدون تحقيق ، خبر نادرستي را اعلام نمودند كه تاثير بسيار بدي در جامعه علمي داخل و خارج از كشور داشت.

اولين مشكل اين خبر در اين نكته بود كه اين روبات نمي توانست اولين روبات انسان نماي ايران باشد؛ زيرا سال ها قبل دانشجويان كرماني روباتي ساختند كه روي دو پا حركت مي كرد و همچنين چندين سال است كه انواع روبات هاي انسان نمايي كه توسط پژوهشگراني از اصفهان، تهران، كرمان، قزوين و ساير شهرستان ها ساخته مي شوند، در مسابقات داخلي و خارجي شركت مي كنند. از اين رو اين خبر بسيار ناشيانه و خالي از حقيقت بوده است.

مشكل دوم اين خبر ، اين بود كه روبات معرفي شده با هيچ يك از معيارهاي گفته نشده نمي تواند يك روبات انسان نما باشد. اين روبات نه تنها قادر به راه رفتن نيست، بلكه با يك مكانيزم ابتدايي روي دو چرخ حركت مي كند كه بيشتر شبيه به ماشين هاي اسباب بازي است تا روبات! علاوه بر آن فاقد هر گونه سنسور پيشرفته براي درك محيط بوده و قادر به مكالمه و برقراري ارتباط با انسان نيز نيست. به ظاهر اين روبات فقط مي تواند مثل يك ضبط صوت پيام‌هاي از پيش ضبط شده اي را پخش كند. متاسفانه بزرگ نمايي چنين مسايلي و معرفي آن به عنوان يك اثر و دست آورد ملي، لطمه شديدي به اعتبار علمي ما وارد مي آورد و نشانگر مسووليت سنگين رسانه ها در انعكاس صحيح اخبار علمي است.

در پايان موقعيت ايران در ساخت روبات هاي انسان‌نما را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

متاسفانه به رغم پيشرفت زيادي كه در ساخت انواع مختلف روبات هاي متحرك در كشور به وجود آمده، در ايران تحقيقات روي روبات هاي انسان نما بسيار جديد بوده و محدود به برخي از دانشگاه‌ها مي‌شود. همان طور كه گفته شد، تحقيقات لازم براي ساخت اين روبات ها شامل جنبه هاي مختلفي از علوم مي شود كه سازماندهي آن وقت و هزينه زيادي را طلب مي كند. بديهي است براي رسيدن به وضع مطلوب بايد سرمايه گذاري بيشتري دراين زمينه به‌عمل آيد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:51  توسط سید محمد علی حسینی  | 

بزرگ ترین ربات دنیا

برنامه ریزی برای حفر بزرگترین تونل دنیا در کوههای آلپ از سال 92 آغاز شد. این تونل که "گاتارد" نام داره برای اتصال خط آهن سوییس به خط آهن اروپا بخصوص کشور ایتالیا و در دو خط موازی و مجزا ساخته میشه(در حقیقت میشه گفت دو تا تونل). ساخت اون از سال 2001 در 5 نقطه مجزا شروع شده و دو میلیارد فرانک سوییس (حدود یک و نیم میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت.
برای حفر تونل از ماشین هایی استفاده میشه که خاص این تونل طراحی شده اند و TBM-Tunneling Boring Machine نامیده میشن. قطر این ماشین که عکسش رو در بالا مشاهده میکنین 9 متره و طول اون 410 متر(یعنی 4 تا زمین فوتبال کنار هم). البته عکس بالا عکس ماکت ماشینه که من از مرکز اطلاعاتشون گرفتم. برای دیدن خود ماشین و تونل باید از چند ماه قبل هماهنگ کرد باهاشون و به این سادگی ها نمیشه.
این ماشین تمام کارهای مربوط به حفر تونل رو با هم انجام میده. قسمت جلو اون که تو عکس واضحه شامل یه سری تیغه برای خرد کردن سنگ هاست. قسمت قرمز رنگ یه پرس هیدرولیکیه که تیغه رو فشار میده به جلو. بین این دو قسمت یه قسمت تعبیه شده برای کار گذاشتن شبکه های فلزی که دیواره تونل رو محکم نگه دارن و از فرو ریختنش جلو گیری کنن. فشار لازم برای پرس و سپس پیچ کردن این شبکه ها رو باز همون پرس قرمز رنگ تامین میکنه. قسمت بعد یه بازو با سه درجه آزادیه و گریپر اون یه لوله حمل میکنه که پودر سیمان مخصوص رو روی شبکه فلزی و دیواره تونل پخش میکنه. قسمت های عقب تر ماشین مواد لازم رو برای ماشین آماده میکنن یا خرده سنگها رو به بیرون منتقل میکنند. مکانیزم حرکتی ماشین هم در زیر اون تعبیه شده و یه سری پای هیدرولیکی وظیفه حرکت ماشین به جلو رو انجام میدن. امکان تغییر زاویه تیغه و در نتیجه تغییر مسیر تونل هم وجود داره.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:45  توسط سید محمد علی حسینی  | 

کنترل ربات توسط ميمون از طريق سيگنال های مغزی

 

 

دانشمندان دانشگاه DUKE تونسته اند به يه ميمون ياد بدن چجوری يه بازوی روبوتيکی رو تنها با فرستادن سيگنالهای مغزی کنترل کنه. اين دانشمندان اول به ميمون ياد دادن چجوری با joystick بازوی ربات رو کنترل کنه تا از روی اون الگوی سيگنال های مغزی رو شناسايی کنن. joystick به بازو وصل نبوده، بلکه مغز ميمون از طريق يه کامپيوتر به بازو وصل بوده. اين کامپيوتر سيگنال های مغز ميمون رو پردازش ميکرده و از روی اين سيگنال ها دستورات لازم برای حرکت بازو رو استخراج ميکرده. joystick نقش واسطه داشته برای اينکه ميمون رو وادار کنه دستوراتی از مغزش به دستهای خودش بفرسته تا سيگنال هاش ضبط بشه.

در مرحله بعد اين joystick حذف شده و ميمون صرفا با اراده کردن تونسته بازو رو حرکت بده. اين جور کارها به درد معلولين حرکتی ميخوره که مغزشون سالمه اما سلولهای بافت های بدنشون قادر به فعاليت نيست يا اون عضو بدنشون قطع شده. اونها از اين طريق ميتونن يه عضو مصنوعی رو کنترل کنند. اين روش بخصوص برای دست مصنوعی خيلی اهميت داره.

 

 

 

 

بزرگترین ربات دنیا رو معرفی کردم میرسیم به معرفی کوچکترین ربات دنیا. این ربات که الیس(Alice) اسمش هست به اندازه یه حبه قنده. طول و عرض و ارتفاعش 2 سانتی متره.نمونه رباتهای کوچولو در چند دانشگاه دیگه از جمله ام ای تی هم ساخته شده ولی یا اندازه اونا به این کوچیکی نیست یا اینکه به این اندازه خود مختار نیستند.
الیس دو تا چرخ داره و هر چرخ به یه موتور ساعت وصله! این موتورها موتورهای یه نوع ساعت خیلی دقیق سواچ هستند و کنترلشون با کنترل موتورهای عادی فرق داره و خیلی پیچیده تره.

موتورهای ساعت به صورت تجاری موجود نیستند و شرکت سواچ هم علاقه ای به کار رباتیکی نداره به همین دلیل این ربات فقط جنبه تحقیقاتی داره و نتونسته به صورت محصول تجاری به بازار بیاد. ما موتور ساعت رو می بُریم و دو تکه میکنیم و فقط از یه قسمتش که شامل سیم پیچ و چرخ دنده های خیلی ریزه استفاده میکنیم. چرخ سوم ربات که فقط یه نقطه اتکا برای پایدار نگهداشتن ربات هست ته یه سوزن ته گرده که به چارچوب پلاستیکی ربات فرو شده! و در حقیقت چرخ نیست فقط رو سطح صاف سُر میخوره.

این ربات چهار تا سنسور مادون قرمز داره و با اونا اشیا اطراف رو تا فاصله سه- چهار سانتی متری تشخیص میده. یه سنسور جلو ربات نصب شده یکی عقب و دو تای دیگه هم قسمت جلو سمت راست و چپ. یه ماژول دریافت سیگنال از کنترل تلویزیون هم داره(اون نیم کره سیاه رنگ) که میتونین با استفاده از کنترل های موجود در بازار به اون دستور بدین.

چارچوبی که اجزاء ربات روش سوار شدن یه فریم پلاستیکیه برای محکم نگهداشتن اجزاء به اضافه خود PCB یعنی به خاطر کوچیک کردن ربات خود PCB رو نازک گرفتن که بشه به صورت مکعب درش آورد. باتری قابل شارژ ربات تو این مکعب تو خالی جا میگیره و بزرگترین قسمت رباته. با دقتی که در انتخاب قطعات الکترونیکی و مکانیکی صورت گرفته تا مصرف ناچیزی داشته باشند، باتری شارژ شده از دو ساعت تا ده ساعت انرژی لازم رو برای حرکت ربات تامین میکنه. یه بورد شارژ و برنامه ریزی هم ساخته شده براش که با اتصال به پورت سریال کامپیوتر میشه برنامه توش آپلود کرد و در صورت لزوم برنامه رو دیباگ کرد.


یه میکرو پروسسور PIC16F877 هم داره که هشت کیلو بایت فضای برنامه، 368 بایت رجیستر و 256 بایت EEPROM داره. حالا تو این هشت کیلو بایت هم باید کنترل موتور و خوندن سنسورها و ارتباط از راه دور جا بشه و هم رفتارهای دیگه. سرعت ربات یه مگاهرتزه و امکان اضافه کردن سنسورهای دیگه بالای ربات وجود داره. تا حالا تجهیزاتی مثل بورد ارتباط رادیویی، ماژول ارتباطی ایردا، دوربین خطی و دوربین رنگی(از همون هایی که تو موبایل ها استفاده میشه) براش ساخته شده.


از این ربات حدودا دویست تا ساخته شده که حدود 10 تاش تو  دانشگاه کالتچ برای مطالعه رفتار جمعی استفاده میشه. حدود 20 تاییش دست بیولوژیست های فرانسویه برای مطالعه رفتار سوسکها!، حدود ده تای دیگه دست بیولوژیست های سوئیسه برای مطالعه رفتار مورچه ها. بیست تای دیگه دست دانشجوهای فوق لیسانسه برای پروژه های ترمشون. یه چند تاییش هم روی اینترنته!!

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:44  توسط سید محمد علی حسینی  | 

ربات باردار برای کمک به دانشجویان مامایی و جراحی ساخته شد

 

 
 
 
 

ربات باردار به نام  Noelle می تواند بارها زایمان کند .
پژوهشگران کشور کره جنوبی موفق به طراحی و ساخت روباط باردار و نوزاد آن شده اند که با استفاده از آن دانشجویان مامایی  و جراحی می توانند تجربه نزدیک به واقعیت زایمان در اتاق عمل را مشاهده کنند.

 
این ربات ها محصول تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه کیونگو در سئول هستند و گفته می شود به دلیل شباهت ظاهری حیرت آور با نمونه های انسانی به شدت مورد توجه جراحان جوان قرار گرفته اند.

ربات مادر Noelle نام دارد و به گفته پروفسور جانگ از این مرکز تحقیقاتی، با استفاده از این ابزار شبیه سازی نه تنها زایمان های طبیعی مرور می شوند، بلکه زایمان های غیر طبیعی همچون سزارین نیز به خوبی به جراحان جوان و دانشجویان پزشکی و مامایی  نشان داده می شوند.

وی معتقد است: در این فرآیند جراحان جوان در شرایط کاملا واقعی یک زایمان قرار می گیرند.

تاکنون از این ربات و نوزاد رباتیکش جراحان جوان بارها استفاده کرده اند. آنها به نوبت فرآیند یک زایمان را به دقت بررسی می کنند تا در آینده بدون کمترین خطایی در خدمت مردم خود باشند.

از نکات جالب توجه این مجموعه رباتیک استفاده از علایم حیاتی در بدن مصنوعی آنهاست.

ربات نوزاد به چراغ های ویژه ای در دست ها و گونه هایش مجهز است تا وضعیت سلامتی وی به خوبی مشخص باشد. در صورتیکه این چراغ ها به رنگ آبی درآیند، این امر گویای بروز مشکل در وضعیت سلامتی ربات نوزاد است حال آنکه رنگ صورتی گویای سلامت کامل آن است.

جراحان و دانشجویان جوان گفته اند که استفاده از این ربات بسیار بهتر و موثرتر از نشستن در کلاس درس و آموختن نکات تئوری است. این ربات ارزشی بالغ بر ۲۰ هزار دلار دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:33  توسط سید محمد علی حسینی  | 

رباتی که خواب شما را به نمایش می گزارد

 

متخصصان موفق به ساخت رباتي شده‌اند كه به ادعاي آنها مي‌تواند خواب‌ها و روياهاي شما را به نمايش بگذارد. به گزارش سرويس علمي ايسنا، اين روبات كه "اسليپ ويكينگ" (بيدار خواب) نام گرفته مي تواند فعاليت امواج مغزي و حركت سريع چشم را كه ضبط شده‌اند با هم تركيب كند.
سپس ربات «بيدار خواب» روياها و خواب‌هاي شما را كه ضبط كرده،‌ پخش مي‌كند.

اين ربات با همكاري دو محقق به نام هاي فرناندو اورلانا و بريندان بورنز ساخته شده است.


اين ربات پس از ضبط اطلاعاتي كه از اين طريق آنها را به دست آورده با رفتاري رباتيك دوباره آنها را به نمايش مي‌گذارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:21  توسط سید محمد علی حسینی  | 

مسابقات جاری رباتیک در سال 90

سومین دوره مسابقات رباتیک سما شیراز

این مسابقات در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی برگزار می شه
لیگ دانشجویی شامل رشته های ربات های شهری و خانگی،ربات های جراح ،ربات های پرنده،ربات های زیر دریایی،ربات های مریخ نورد ،ربات های نمایش دانشجویی،تعقیب خط پیشرفته،جنگجو،میکرو موس،امداد روبوکاپ،فوتبال رو بوکاپ و لیگ ربات های مین یاب می باشد
لیگ دانش آموزی این مسابقات شامل فوتبال ابتدایی و پیشرفته ، امداد ابتدایی و پیشرفته ، جنگجو ، حل ماز ، لیگ دانش آموزی نمایش ربات ها می باشد
سایت سومین دوره مسابقات رباتیک سما شیراز جهت اطلاعات بیشتر
http://samarobocup90.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:50  توسط سید محمد علی حسینی  | 

مختصری درباره رباتیک

رباتيك: علم شناخت و طراحی آدمک های مصنوعی و هوشمند
ربات چيست؟

ربات يك ماشين الکترومکانيكی هوشمند است با خصوصيات زير:

· می توان آن را مکرراً برنامه ريزی کرد.

· چند کاره است.

· کارآمد و مناسب برای محيط است.


اجزای يك روبات:

· وسايل مکانيكی و الکتريكی:

شاسی، موتورها، منبع تغذيه، ...

· حسگرها (برای شناسايي محيط):

دورين ها، سنسورهای sonar، سنسورهای ultrasound، ...

· عملکردها (برای انجام اعمال لازم)

بازوی روبات، چرخها، پاها، ...

· قسمت تصميم گيري (برنامه ای برای تعيين اعمال لازم):

حرکت در يك جهت خاص، دوری از موانع، برداشتن اجسام، ...

· قسمت کنترل (برای راه اندازی و بررسی حرکات روبات):

نيروها و گشتاورهای موتورها برای سرعت مورد نظر، جهت مورد نظر، کنترل مسير، ...

تاريخچه روباتيك:

- حدود سال 1250 م: بیشاپ آلبرتوس ماگنوس (Bishop Albertus Magnus) ضیافتی ترتیب داد که درآن، میزبانان آهنی از مهمانان پذیرایی می کردند. با دیدن این روبات، سنت توماس آکویناس (Thomas Aquinas) برآشفته شد، میزبان آهنی را تکه تکه کرد و بیشاب را ساحر و جادوگر خواند.

- سال 1640 م: دکارت ماشين خودکاری به صورت يك خانم ساخت و آن را Ma fille Francine " می نامید.

این ماشين که دکارت را در يك سفر دریایی همراهی می کرد، توسط کاپیتان کشتی به آب پرتاب شد چرا که وی تصور می کرد این موجود ساخته شیطان است.

- سال 1738 م: ژاک دواکانسن (Jacques de Vaucanson) يك اردک مکانيكی ساخت که از بیش از 4000 قطعه تشکیل شده بود.

این اردک می توانست از خود صدا تولید کند، شنا کند، آب بنوشد، دانه بخورد و آن را هضم و سپس دفع کند. امروزه در مورد محل نگهداری این اردک اطلاعی در دست نیست.

- سال 1805 م: عروسکی توسط میلاردت (Maillardet) ساخته شد که می توانست به زبان انگلیسی و فرانسوی بنویسد و مناظری را نقاشی کند.

- سال 1923 م: کارل چاپک (Karel Capek) برای اولین بار از کلمه روبات (robot) در نمایشنامه خود به عنوان آدم مصنوعی استفاده کرد. کلمه روبات از کلمه چک robota گرفته شده است که به معنی برده و کارگر مزدور است. موضوع نمایشنامه چاپک، کنترل انسانها توسط روباتها بود، ولی او هرگونه امکان جایگزینی انسان با روبات و یا اینکه روباتها از احساس برخوردار شوند، عاشق شوند، یا تنفر پیدا کنند را رد می کرد.

- سال 1940 م: شرکت وستینگهاوس (Westinghouse Co.) سگی به نام اسپارکو (Sparko) ساخت که هم از قطعات مکانيكی و هم الکتريكی در ساخب آن استفاده شده بود. این اولین باری بود که از قطعات الکتريكی نیز همراه با قطعات مکانيكی استفاده می شد.

- سال 1942 م: کلمه روباتيك (robatics) اولین بار توسط ایزاک آسیموف در يك داستان کوتاه ارائه شد. ایزاک آسیموف (1920-1992) نویسنده کتابهای توصیفی درباره علوم و داستانهای علمی تخیلی است.

- دهه 1950 م: تکنولوژی کامپیوتر پیشرفت کرد و صنعت کنترل متحول شد. سؤلاتی مطرح شدند. مثلاً: آیا کامپیوتر يك روبات غیر متحرک است؟

- سال 1954 م: عصر روبات ها با ارائه اولین روبات آدم نما توسط جرج دوول (George Devol) شروع شد.

امروزه، 90% روباتها، روباتهای صنعتی هستند، یعنی روباتهایی که در کارخانه ها، آزمایشگاهها، انبارها، نیروگاهها، بیمارستانها، و بخشهای مشابه به کارگرفته می شوند.

در سالهای قبل، اکثر روباتهای صنعتی در کارخانه های خودروسازی به کارگرفته می شدند، ولی امروزه تنها حدود نیمی از روباتهای موجود در دنیا در کارخانه های خودروسازی به کار گرفته می شوند.

مصارف روباتها در همه ابعاد زندگی انسان به سرعت در حال گسترش است تا کارهای سخت و خطرناک را به جای انسان انجام دهند.برای مثال امروزه برای بررسی وضعیت داخلی رآکتورها از روبات استفاده می شود تا تشعشعات رادیواکتیو به انسانها صدمه نزند.

- سال 1956 م: پس از توسعه فعالیتهای تکنولوژی یک که بعد از جنگ جهانی دوم، یک ملاقات تاریخی بین جورج سی.دوول(George C.Devol) مخترع و کارآفرین صاحب نام، و ژوزف اف.انگلبرگر (Joseph F.Engelberger) که یک مهندس با سابقه بود، صورت گرفت. در این ملاقات آنها به بحث در مورد داستان آسیموف پرداختند. ایشان سپس به موفقیتهای اساسی در تولید روباتها دست یافتند و با تأسیس شرکتهای تجاری، به تولید روبات مشغول شدند. انگلبرگر شرکت Unimate برگرفته از Universal Automation را برای تولید روبات پایه گذاری کرد. نخستین روباتهای این شرکت در کارخانه جنرال موتورز (General Motors) برای انجام کارهای دشوار در خودروسازی به کار گرفته شد. انگلبرگر را "پدر روباتیک" نامیده اند.

- دهه 1960 م: روباتهای صنعتی زیادی ساخته شدند. انجمن صنایع روباتیک این تعریف را برای روبات صنعتی ارائه کرد:

"روبات صنعتی یک وسیلة چند کاره و با قابلیت برنامه ریزی چند باره است که برای جابجایی قطعات، مواد، ابزارها یا وسایل خاص بوسیلة حرکات برنامه ریزی شده، برای انجام کارهای متنوع استفاده می شود."- سال 1962 م: شرکت خودروسازی جنرال موتورز نخستین روبات Unimate را در خط مونتاژ خود به کار گرفت.- سال 1967 م: رالف موزر (Ralph Moser) از شرکت جنرال الکتریک (General Electeric) نخستین روبات چهارپا را اختراع کرد.- سال 1983 م: شرکت Odetics یک روبات شش پا ارائه کرد که می توانست از موانع عبور کند و بارهای سنگینی را نیز با خود حمل کند.- سال 1985 م: نخستین روباتی که به تنهایی توانایی راه رفتن داشت در دانشگاه ایالتی اهایو (Ohio State Uneversity) ساخته شد.- سال 1996 م: شرکت ژاپنی هندا (Honda) نخستین روبات انسان نما را ارائه کرد که با دو دست و دو پا طوری طراحی شده بود که می توانست راه برود، از پله بالا برود، روی صندلی بنشیند و بلند شود و بارهایی به وزن 5 کیلوگرم را حمل کندروباتها روز به روز هوشمندتر می شوند تا هرچه بیشتر در کارهای سخت و پر خطر به یاری انسانها بیایند.قانون روباتیک مطرح شده توسط آسیموف:

1- روبات ها نباید هیچگاه به انسانها صدمه بزنند.

2- روباتهاباید دستورات انسانها را بدون سرپیجی از قانون اوّل اجرا کنند.

3- روباتها باید بدون نقض قانون اوّل و دوم از خود محافظت کنند.مزایای روباتها:

1- روباتیک و اتوماسیون در بسیاری از موارد می توانند ایمنی، میزان تولید، بهره و کیفیت محصولات را افزایش دهند.

2- روباتها می توانند در موقعیت های خطرناک کار کنند و با این کار جان هزاران انسان را نجات دهند.

3- روباتها به راحتی محیط اطراف خود توجه ندارند و نیازهای انسانی برای آنها مفهومی ندارد. روباتها هیچگاه خسته نمی شوند.

4- دقت روباتها خیلی بیشتر از انسانها است آنها در حد میلی یا حتی میکرو اینچ دقت دارند.

5- روباتها می توانند در یک لحظه چند کار را با هم انجام دهند ولی انسانها در یک لحظه تنها یک کار انجام می دهند.معایب روباتها:

1- روباتها در موقعیتهای اضطراری توانایی پاسخگویی مناسب ندارند که این مطلب می تواند بسیار خطرناک باشد.

2- روباتها هزینه بر هستند.

3- قابلیت های محدود دارند یعنی فقط کاری که برای آن ساخته شده اند را انجام می دهند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:34  توسط سید محمد علی حسینی  | 

جدول زمانبندی و هزینه مسابقات رباتیک سما

جدول زمانبندی
جدول زمانبندی و هزینه مسابقات رباتیک سما

30-1 تیر ماه ------------------------ ثبت نام اولیه تیم ها

 15-1 مرداد  ------------------------- تایید کمیته ثبت نام

                 30-15 مرداد ------------------------- ارسال فایل علمی توسط تیم ها

15-1 شهریور ------------------------- تایید کمیته علمی    

 30-15 شهریور ------------------------- واریز پول توسط تیم ها

 

ثبت نام
کلیه تیم ها می بایست مراحل زیر راجهت شرکت در مسابقات طی نمایند. خواهشمند است همواره به جدول زمانبندی مسابقات توجه داشته باشید.

 1. یک حساب کاربری ایجاد نمایید.

 2. با مراجعه به پیوند ایجاد تیم جدید تیم و اعضای تیم خود را پیش ثبت نام نمایید.

 3. گزارش فنی و دیگر مدارک مورد نیاز کمیته فنی لیگ خود را ارسال نمایید.

 4. منتظر تصمیم نهایی کمیته فنی در مورد تیم های پذیرفته شده بمانید.

 5. اگر تیم شما مورد پذیرش قرار گرفت به صفحه کاربری خود مراجعه و اقدام به پرداخت هزینه ثبت نام جهت نهایی کردن ثبت نام تیم و شرکت در مسابقات نمایید.

6. هزینه های ثبت نام به شرح زیر می باشد.
بخش هزینه ثبت نام به ازای هرتیم هزینه ثبت نام به ازای هر فرد
دانشجویی 300.000 ریال 150.000 ریال
دانش آموزی 250.000 ریال 100.000 ریال
 
مسابقات روباتیک سما

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:46  توسط سید محمد علی حسینی  | 

سومین دوره مسابقات رباتیک سما شیراز

سخن دبیر مسابقات
                                                                  بسم الله الرحمن الرحيم

 جوانان هر كشور سرمايه‌هاي آن كشورند و سازندگان و شالوده ريزان فرداهاي آن. كشوري در جهان شادان و آبادان است و توانمند و پيشرفته كه توانسته است نيروي سرشار و ناآرام جوانانش را در راه پيشرفت و سازندگي بكار گيرد و از شور و شرار و تاب و تب جواني به شايستگي بهره ببرد و از آن كار مايه‌اي سويمند، همگراي و راهبردي، براي گسترش همه سويه در زمينه‌هاي گوناگون علمي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي، بسازد.

جواني همواره، در سرشت و گوهر خويش، همدوش و همراه است با شورمندي و انگيختگي و پرتواني. اين نيروي ناب و ناآرام به رودي دمان و خروشان مي‌ماند كه اگر به درستي راه نموده ‌آيد و به فرمان درآورده شود، كارآترين كار مايه مي‌تواند بود، پيشرفت و آباداني هر كشور را، ليك اگر اين نيرو بيكاره و بهره نابرده بماند، به هرز و هدر خواهد رفت و بيم آن خواهد بود كه ماية تباهي و ويراني بشود و نابهنجاريها و كجرويهاي اجتماعي را پديد آورد، بدان سان كه در پاره‌اي از كشورهاي فناور و فرا صنعتي ديده مي‌شود.

بر اين پايه، يكي از رازهاي ماندگاري ايران و فرهنگ درخشان و گرانسنگ ايراني در پهنة تاريخ آن است كه جوانان برومند و بالا بلند اين سرزمين سپند، بيدار دل و جان آگاه، در درازناي روزگاران، در راه آبادي و سرافرازي ايران كوشيده‌اند و به ويژه، هر زمان كشور بدانان نياز داشته است، انگيخته و افروخته از مهر ميهن، به ياري آن شتافته‌اند، تا آن را از توفان و تند باد تازشها و دراز دستيها بر كنار و در امان بدارند.

جوانان ما، در اين روزگار پرآشوب نيز كه ايران از هر سوي با تازشهاي گوناگون روبروست، آماده و بسيجيده‌ي ياري رساندن به ميهن مهين‌‌ و تلاش پي‌گير و نستوه در سربلندي و ارجمندي آن.

در راستای شکوفایی استعداد این جوانان آموزشکده فنی و حرفه ای سما شیراز با نظارت سازمان سما برگزار کننده دو دوره مسابقات سراسری روباتیک سما بوده است و سومین دوره مسابقات سراسری سما شیراز به یاری خداوند متعال در آذر ماه سال جاری برگزار خواهد شد این مسابقات که در 28 لیگ برگزار خواهد شد شامل لیگ هایی با قوانین جدید و مطرح در سطح روز دنیا خواهد بود . امیدواریم با حمایت های سازمان سما و همکاری تمامی کسانی که به عنوان مسئولین لیگ ها و کمیته ها ی این دوره از مسابقات انتخاب شده اند زمینه برگزاری مسابقاتی در سطح کیفی قابل قبول و رضایت شرکت کنندگان را فراهم کنیم.

لازم است در همین ابتدای شروع به کار برای برگزاری این مسابقات از زحمات جناب آقای مهندس پیشوا معاون آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی سازمان سما و سرکار خانم حمزه ای مدیر پژوهش سازمان سما تشکر ویژه ای داشته باشیم .

همچنین از زحمات دلسوزانه و پیگیری جناب آقای قائدی معاون دانشگاه در امور سما و جناب مهندس حشمت آزاد ریاست محترم آموزشکده کمال تشکر و قدردانی را داریم.

                                                                                          مهندس صادق زرمهی
                                                                        دبير سومین مسابقات سراسری روباتیک سما
                                                                                              شیراز آذر 1390
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:43  توسط سید محمد علی حسینی  | 

تاریخچه مسابقات سما

تاریخچه
دولتمردان به اين حقيقت رسيده‌اند که کشوري پيشرفت نمي‌کند، مگر اين که در همه علوم پيشرفت کند؛ بنابراين، با توجه به اين که رباتيک، يکي از علوم اصلي سرنوشت‌ساز قرن است، به آن احساس نياز مي‌کنند. روباتیک، علم مطالعه فن آوری مرتبط با طراحی، ساخت و اصول کلی و کاربرد روباتهاست. روباتیک علم و فن آوری ماشینهای قابل برنامه ریزی، با کاربردهای عمومی می باشد.

به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری سال 90 به سال جهاد اقتصادی، آموزشکده فنی و حرفه ای سما شیراز تحت نظارت و حمایت سازمان سما به خصوص "حوزه معاونت آموزشی پژوهشی" برای بار سوم اقدام به برگزاری مسابقات سراسری ربوکاپ می نماید.

آموخته های علمي ، زمانی ماندگار و مؤثر خواهد بود که با توجه به جنبه های کاربردی و تلفيق با امور روزمره در زندگي توسعه يابند. فعالیت های عملي در میان دانشجویان مناسب ترین ابزار برای کاربردی ساختن این آموخته ها است. یکی از بارزترین نمودهای فعالیتهای عملی در عرصه علوم كامپيوتر و الكترونيك ،علم جديد رباتیک می باشد، به نحوي كه در دهه اخیر علم رباتیک و استفاده از رباتها در صنايع و علوم مختلف پیشرفت شایانی نموده است.

با توجه به رسالت علمي پژوهشي سازمان سما در پرورش متخصصان كارآمد، اين سازمان قصد دارد به طور جدي در جهت تشویق دانشجویان به فعالیتهای علمی وعملی تلاش کند. بر این اساس، از مدتی قبل برنامه ها و اقداماتی در سازمان آغاز شده است که برگزاری مسابقات رباتیک یکی از مهمترين اين فعالیتها می باشد. مسابقات رباتیک فرصتي برای تبلور توانمندیها و استعدادهای دانشجویان و محققان در زمینه رباتیک است که با فراهم ساختن یک بستر سالم و هدفمند در جهت کشف استعدادها گام بر می دارد.
مسابقات روباتیک سما
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:43  توسط سید محمد علی حسینی  | 

مسابقات رباتیک کشوری بسیج

اطلاعیه
در این دوره از مسابقات تنها تیم هایی که پس از بررسی فنی مهندسی طرح در این جشنواره پذیرفته شوند، جواز شرکت خواهند داشت ودر صورتی که تیمی پذیرفته نشود هزینه ثبت نام به او  عودت داده خواهد شد.
لازم به ذکر است که حداقل تیم های پذیرفته شده در هر رشته جهت برگزاری لیگ به شرح زیر می باشد:
لیگ روباتهای تیرانداز:  10 تیم
لیگ روباتهای جنگجو : 16تیم
لیگ روباتهای مین یاب : 16تیم
طراحی آزاد (شبیه ساز روبات سرباز: 20 تیم
علاوه بر این در این دوره از مسابقات در تمامی لیگ ها به جز لیگ روبات جنگجو در صورت عدم کسب امتیازات لازم، ممکن است رتبه اول نداشته باشیم .
لازم به ذکر است در بخش طراحی آزاد نیازی به ساخت طرح نیست.
موفق باشید
کمیته علمی جشنواره

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 12:20  توسط سید محمد علی حسینی  | 

مسابقات رباتیک خلیج فارس با همکاری بنیاد ملی نخبگان

استقبال چشمگیر دانش آموزان شیرازی از کلاس های رباتیک و کسب رتبه های برتر در مسابقات نادکاپ، مسئولان انجمن رباتیک نوین را به این فکر وا داشت تا با برگزاری مسابقات سراسری رباتیک در شیراز، انگیزه بیشتری را برای علاقمندان به رباتیک ایجاد کنند.

اولين دوره مسابقات ملي پارسيان، با حضور بیش از 200 تیم دانش آموزی از استان‌هاي فارس، اصفهان، خوزستان، يزد، كرمان، هرمزگان و كهكلويه و بويراحمد در روزهای 25 و 26 شهريورماه 1389، در مجتمع ولايت دانشگاه علوم پزشكي شيراز برگزار گردید. این دوره از رقابت‌ها شامل لیگ‌های روبات‌های جنگجو، فوتبالیست، مسیریاب هوشمند، ميكروموس، دونده، حل ماز و بخش خلاقيت و نوآوري بود. مسابقات از حمایت مادی و معنوی بنیاد ملي نخبگان فارس، دانشگاه علوم پزشكي ، شهرداري منطقه يك شيراز و شركت نادكو برخوردار بود.

از نکات ویژه اولین دوره می‌توان به برگزاری مسابقات دانش آموزی در دو روز و حضور عزيزاني همچون دكتر خلفي نژاد (ریاست محترم بنیاد ملي نخبگان فارس)، مهندس كدخدايي (معاونت بنیاد ملي نخبگان)، دكتر هاشم نژاد (مديريت محترم مجتمع ولايت دانشگاه علوم پزشكي) و مهندس خاقاني (شهردار محترم منطقه یک شيراز) و مهندس الله وردي (روابط عمومی شهرداری منطقه یک شيراز) و همكارانشان اشاره كرد.
مسابقات روباتیک خلیج فارس
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 12:18  توسط سید محمد علی حسینی  | 

دومین دوره مسابقات سراسری رباتیک خلیج فارس به میزبانی انجمن رباتیک نوین، شهریور ماه سال 1390، در شیر

علم رباتیک، با کنار هم قرار گرفتن علوم الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر و ... در راستای کمک، به نوع بشری شکل گرفته است؛ به دلیل بین رشته ای بودن می تواند بستری مناسب برای شکوفایی و شناخت نوجوان و جوان از توانایی های خود باشد و تمرینی از کار گروهی برای فردا.

در هر رشته ای،مسابقات می تواند زمینه هیجان و خلاقیت را ایجاد کند و در راستای پیشرفت آن رشته موثر باشد. انجمن روباتیک نوین مفتخر است میزبان شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز، در دومین دوره مسابقات خلیج فارس (پارسیان سابق) باشد.

به یاری خداوند متعال، این دوره از مسابقات در شهریور ماه سال 1390 در شهر زیبا و تاریخی شیراز با حمایت بنیاد ملی نخبگان، نادکو و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار خواهد شد.

امید است، این دوره از مسابقات با شرکت چشمگیر شما و تلاش بی وقفه ما بهتر و با رونق بیشتری نسبت به قبل برگزار شود.


                                                                                         مهندس سیاوش خسروی
                                                                       دبير دومین مسابقات سراسری رباتیک خلیج فارس

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 12:17  توسط سید محمد علی حسینی  | 

بزرگترین ربات های جهان

بزرگترین روبات های جهان که به شکل مرغ ماهیخوار و به ارتفاع یک ساختمان ۱۰ طبقه، توسط ” جرمی ریل تون” برنده جایزه Emmy Award ، طراحی شده، برای اولین بار، در جریان برگزاری نمایشگاه بزرگ جهانگردی سنگاپور، با عنوان Resorts World Sentosa، به اجرای برنامه پرداختند.

aroos

aroos2

 

aroos3

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 11:55  توسط سید محمد علی حسینی  | 

معرفی مختصری از پدر علم رباتیک ایران

کلی خوشتیپ عجیب و همیشه مهربان و خوش برخورد.

اولش فکر می کردم خارجی است. چون هم اسمش خارجی بود و هم شکل و شمایلش. تا اینکه در یکی از سمینارهایش  فهمیدم نه تنها ایرانی است بلکه خیلی خیلی ایرانی است. یک ایرانی دوستدار ایران از ارامنه.

تنها استادی بود که به جای استفاده از پاور پوینت و کامپیوتر از همان اسلایدهای قدیمی استفاده می کرد و یکی یکی آنها را جابه جا می کرد و اسلاید جدید می گذاشت. سمینار خیلی جالب بود و دانستن یک موضوع طبیعتا هزار سوال دیگر در ذهن انسان ایجاد می کند. پس از کنفرانس دانشجو های جور واجور دورش را گرفته بودند و می خواستند از او عکس بگیرند.یکی از این دانشجوهای دانشگاه فردوسی که فکر کنم الان دیگه برای خودش استادی شده باشه دیگه شورش رو در اورده بود و مثل امامزاده در بدر دنبال استاد کارلو لوکاس بود. دوربینش رو به من داد که عکس یادگاری با پروفسور بگیره. من هم که کمی بهم برخورده بود، برای شوخی هم که شده دوربین رو فقط به سمت پروفسور گرفتم که از او عکس بگیرم. طرف گفت "پس من چی؟" خودمو به نادونی زدم و گفتم "از شما هم بگیرم؟" گفتش آره دیگه دو نفری بگیر! دکتر کارلو که موضوع رو گرفته بود زد زیر خنده و ...

سوالم رو که ازش پرسیدم.{ راستش الان هم می بینم که نمیشه جواب داد به اون سوال بدون اینکه مقدمات لازم رو داشت. } بهم پیشنهاد کرد بیام سر کلاسهاش توی دانشگاه تهران، که البته برای من امکان پذیر نبود. یه کتابی از دکتر "منهاج" بهم معرفی کرد و گفتش خوندیش سوالی داشتی بیا بپرس. 

خلاصه من دیگه دکتر کارو لوکاس  رو ندیدم اما به شدت علاقه مند به یادگیری هوش مصنوعی شدم و بعدها تا حدودی از کلاسهای دکتر جورابیان استفاده کردم. البته از سر پروژه فوق لیسانسم با پروفسور مقومی که متوجه مشکلات اساسی استفاده از شبکه های عصبی در فرایندهای اونلاین و صنعتی شدم همیشه ازش فراری بودم تا همین حالا که ظاهرا نمیشه دیگه دورش زد.

دکتر کارو لوکاس خیلی خوش مشرب صمیمی و با ادب و صمیمی بود من هم فقط یکبار ایشان را دیده ام.  اما جای یک سوال برایم باقی است که چرا بچه هایی که رشته کاریشون هیچ ربطی به هوش مصنوعی؛سری های زمانی و رباتیک نداشت ایشان را  اینقدر دوستش داشتند.

یادش گرامی باد

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 11:36  توسط سید محمد علی حسینی  | 

نتایج لیگ مین یاب اتوماتیک مسابقات رباتیک زنجان

نام تیم: امتیاز: لیست تیم های به ترتیب امتیاز کسب شده می باشد
Sprocket +10
G_Engine +9
Karo +7
بردیا +4
beraya 0
روبو تبریز 0
صاعقه 0
robobpj 0
ReRo 0

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 13:34  توسط سید محمد علی حسینی  | 

مسابقات رباتیک زنجان لیگ آتش نشان

لیگ آتشنشان

 


ردیف

نام تیم

نام سرپرست تیم

رکورد

1

Iranian sober(بسیج علمی پژوهشی کهگیلویه و بویر احمد)

---------------------------------

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس

مصطفی خواست خدایی اردکانی

“01:19

2

میکروتکنیک 1(آموزشکده فنی امام صادقی)

حسن علیجانپور

“01:55

3

b-VRU(دانشگاه ولیعصر رفسنجان)

محمدرضا غفار زاده

02:00”

4

MRFT(دبیرستان پسرانه میثاق 2)

برترین تیم این مسابقات نیز تیم های شیرازی شناخته شدند.
برچسب‌ها: ربات های آتش نشان, مصطفی خواست خدایی, رباتیک, اخرین مسابقات رباتیک, مسابقات رباتیک 90
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 13:31  توسط سید محمد علی حسینی  | 

آموزش رباتیک در شراز

ثبت نام کلاس های رباتیک مرکز آموزش رباتیک نوین در دوره های زیر اغاز شد.
1-آموزش ساخت ربات های دانش آموزی برای دوره های ابتدایی راهنمایی دبیرستان
2-آموزش ساخت ربات های دانشجویی
3-آمادگی جهت حظور در مسابقات کشوری و بین المللی
4-آمادگی جهت حظور در جشنواره خوارزمی
5-کلاس های خلاقیت و ایده پروری برای خرد سالان
6-آموزش میکرو کنترلر avr
7-اموزش برنامه های مختلف الکترونیک
زمان ثبت نام تا پایان شهریور ماه ۹۰

برای ثبت نام اینترنتی می توانید در بخش نظر ها نام و شماره تلفن خود را قرار دهید تا با شما تماس گرفته شود یا با شماره تماس ۰۹۱۷۵۵۷۰۹۰۴ تماس بگیرید.

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 13:19  توسط سید محمد علی حسینی  | 

آموزش رباتیک در شیراز

مجهزترین مرکز اموزش رباتیک در شیراز  افتتاح خواهد گردید.

این مرکز با استفاده از سیستم های نوین آموزشی و قوی ترین کادر آموزشی رباتیک و شبیه سازی در استان فارس شروع به فعالیت خواهد نمود


اهم اهداف این مرکز رباتیک برای نخبگان جوان
1- بستر سازی برای آشنایی نخبگان با علوم و فناوری های روز رباتیک2-گردآوری نخبگان و همفکری با آنها در مسائل علمی و پژوهشی 3- ارتقاء سطح علمی نخبگان جوان4- تلاش برای بهبود ارتباط نخبگان با دانشگاه و مراکز علمی ديگر 5- تلاش در جهت رفع مشکلات موجود در مسائل علمی و رباتیکی نخبگان جوان6- تلاش در جهت ارائه مشاوره علمی برای رفع مشکلات مرتبط با علوم جدید و رباتیکی توسط نخبگان جوان7- بستر سازی و ايجاد زمينه های لازم برای تحقق فرهنگ تحقيق و پژوهش8- ایجاد فضای رقابتی و افزایش انگیزه پژوهشی نخبگانبخصوص در علم رباتیک9- فراهم نمودن زمينه  برای حمايت نخبگان جوان از نظر آزمايشگاهی و تجهيزاتی از مراکز ذيربط

محور فعالیت های این مرکز رباتیک برای نخبگان جوان
1. برگزاری کلاسهای تخصصی آموزش رباتیک و استفاده از اساتيد مجرب و متخصص برای اعضاء2. تشکیل تیم های ربات و شرکت در مسابقات رباتیک با مشارکت اعضاء و در راستای اهداف3. برگزاری مسابقات مختلف رباتیک4. همکاری علمی و عملی با بنیاد ملی نخبگان در راستای هدف کانون و در جهت حمایت از نخبگان جوان5. تشکیل گروه های علمی و پژوهشی برای طرح های رباتیکی، مکاترونیکی و بایومتریک در بین اعضاء6. ارائه مشاوره برای ساخت طرح های جشنواره های علمی 7. تهیه قطعات رباتیک برای اعضاء8. برگزاری همايشها و سمينارهای علمی- تخصصی در راستای اهداف کانون9. راه اندازی سايت اينترنتی جامع کانون در راستای اهداف کانون10. ارائه محصولات سمعی و بصری و چاپ و نشر کتب و مجلات تخصصی و انتشار نشريه ی داخلی در راستای اهداف کانون11. ايجاد بانک اطلاعاتی جامع نخبگان در زمينه ی دستاوردهای علمی و رباتیکی نخبگان جوان در راستای اهداف کانون12. برگزاری نمايشگاههای علمی و تخصصی اختراعات در راستای اهداف کانون13. برگزاری اردو و بازديد های علمی و کارگاههای آموزشی در راستای اهداف کانون برای اعضاء

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 13:16  توسط سید محمد علی حسینی  |